dermatit.gen.tr https://www.dermatit.gen.tr Dermatit, Dermatit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, dermatit.gen.tr Thu, 25 Aug 2016 00:00:00 +0000 Fri, 24 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi https://www.dermatit.gen.tr/seboreik-dermatit-sac-dokulmesi.html Fri, 30 Nov 2018 01:53:32 +0000 Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi, Seboreik Dermatit olarak bilinen saç dökülmesi halk arasında yağlı egzama olarak bilinir. Yağlı egzama vücudun herhangi bir kısmında olabileceği gibi saçta da olması normaldir. Saçların dök Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi, Seboreik Dermatit olarak bilinen saç dökülmesi halk arasında yağlı egzama olarak bilinir. Yağlı egzama vücudun herhangi bir kısmında olabileceği gibi saçta da olması normaldir. Saçların dökülme nedenleri ise ailesel sorunlar, biyolojik nedenler, gebelik, guatr hastalığı, doğum yapma, mantar oluşması ve stres gibi nedenlerdir. Bu hastalık faktörleri içinden en dikkat çeken özellik ise genetik faktörlerdir.
Dökülme nedenleri arasında olan bu hastalıklardan kıl kökünün iltihaplanması ve oluşan mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve bu durumun  tek tedavisi  ise dökülen bölgeye saç ekimdir. Cilt rahatsızlıkları  arasında en çok görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş ayrılığı vardır. Ancak hastalar genellikle hastalığın yoğun olduğu dönemlerde dökülmenin arttığından şikayetçi oldukları kaydedilmektedir.

Genel olarak bir değerlendirme yapılacak olursa, yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme olasılığı egzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır ve çoktur. İşte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme olasılığını  artırdığının kanıtıdır.

Seboreik Dermatit Saç DökülmesiKısaca Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi;
 • Hastalığın saç kökünü zedelemesi,
 • Çok kaşınma isteği yarattığı  için kaşımanın saça zararı,
 • Saçın aşırı yağlanması ve kepek oluşumu saç köküne  zarar verebilir,
 • Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir, kökleri öldürebilir,
 • Yine aynı şekilde  mantar sayısındaki artış çok olursa mantar saç köklerini öldürebilir.
Saç dökülmesini önlemek için veya saça zararını engellemek için tedavi edilmeli ve yinelenmesini engellemek için şampuan ürünü  olarak climbazol içeren ürünler tercih edilmelidir. Climbazol mantar öldüren ilaçlar arasında en kuvvetli etkiye sahip olanıdır. Climbazol içeren şampuanın 2(iki) hafta da büyük oranda yavaşlatması hatta geriletmesi beklenir beklenen sonuç elde edilmedi ise şampuan dışında solüsyon tarzı ürünler kullanılmalıdır.
]]>
İrritan Kontakt Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/irritan-kontakt-dermatit.html Fri, 30 Nov 2018 03:14:31 +0000 İrritan Kontakt Dermatit, deride hasar meydana getirebilecek birçok maddeye karşı gelebilen, alerjik mekanizmaların rolünün olmadığı ve önceden duyarlanma gerektirmeyen temas egzamasıdır. İrritan kontakt dermatitler, kontak İrritan Kontakt Dermatit, deride hasar meydana getirebilecek birçok maddeye karşı gelebilen, alerjik mekanizmaların rolünün olmadığı ve önceden duyarlanma gerektirmeyen temas egzamasıdır. İrritan kontakt dermatitler, kontak dermatitlerin %80 lik kısmını oluştururlar. Endüstriyel toplumlardaki meslek hastalıklarının %30 unuda irritan kontakt dermatitler oluşturmaktadır. Çevresel faktörler ve kişisel faktörler irritan kontakt dermatit hastalığının oluşmasında etkilidir. Bu faktörlerden çevresel faktörler, irritan maddenin dozuna, temas süresine, kimyasal ve fiziksel özelliklerine, sıcaklık ve nem gibi etmenlerden oluşur. Kişisel faktörler ise etkilenen deri bölgesi, yaş, ırk, cinsiyet gibi etmenlere bağlıdır.  

İrritan kontakt dermatit tanısının, özellikle kol, el ve yüzde belirginlik gösteren egzamaların dermatolojik açıdan konulması kolaydır. Ancak egzamanın çevresel veya kişisel ayrımı, çevresel alanlarda irritan kontakt dermatitlerin klinik tipinin belirlenmesi detaylı olup tanı amaçlı bazı testlerin uygulanması gerekmektedir. İrritan kontakt dermatit tedavi edilmediği zaman ciltteki kaşınma, çizilme ve inflamasyon giderek artacağı için ciddi cilt enfeksiyonlarına yol açabilmekte, deri katmanlarına mantar ve bakteri gibi mikroorganizma girişi hızlanıp cilt aşırı derecede zarar görebilmektedir. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için irritan kontakt dermatit tedavisi için neler yapılabileceğine bir göz atalım.

İrritan Kontakt Dermatitİrritan Kontakt Dermatit Tedavisi için neler yapılabilir
 • Tedaviye öncelikle irritan kontakt dermatite neden olan maddenin bulunması ile başlanır ve bu maddeden uzak durulur.
 • Cilt ile temas halinde olan maddenin kalıntılarını tamamıyla yok etmek için o bölge bol su ile yıkanır.
 • Kaşınma bu belirtileri daha da yaygınlaştırıp enfeksiyon oluşumuna neden olacağı için, ne kadar kaşınmak istesekte kaşınma işinden uzak durulmalıdır.
 • Kıyafet seçiminde pamuklu kıyafetler tahrişi en aza indireceği için tercih edilmelidir.
 • Tedavide kremler, haplar ve losyonlar kullanılmalıdır. Bu ilaçların yan etkisi olabileceğinden doktora danışılıp, doktor onayı alındıktan sonra kullanılmalıdır.
 • Doğal tedavi yöntemi olarak, irritan kontakt dermatit ve egzama vakalarında oldukça etkili olan keçi boynuzu pekmezi tüketilmelidir. Günde en az 1-2 yemek kaşığı tüketildiğinde hastalığa karşı olumlu gelişmeler yaşanması mümkündür.
]]>
Bebeklerde Atopik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/bebeklerde-atopik-dermatit.html Sat, 01 Dec 2018 00:09:24 +0000 Bebeklerde Atopik Dermatit, yani egzama rahatsızlığı sık olarak görülmektedir. Bu hastalık neredeyse her 10 bebekten bir tanesinde kendini gösteren bir hastalık çeşididir. Bebeklerde atopik dermatit olması bu bebeklerin ile Bebeklerde Atopik Dermatit, yani egzama rahatsızlığı sık olarak görülmektedir. Bu hastalık neredeyse her 10 bebekten bir tanesinde kendini gösteren bir hastalık çeşididir. Bebeklerde atopik dermatit olması bu bebeklerin ileride astım rahatsızlığı ile alerji sebebi ile meydana gelen nezle olması riskini de beraberinde getirmektedir. Bebeklerde sıklıkla görülen bu hastalık alerji sebebi ile meydana gelmekte ve uzun süre devam edebilmektedir.

Bebeklerde Atopik Dermatit Belirtileri Nelerdir

Bebeklerde atopik dermatit hastalığının ilk meydana gelen belirtisi bebeklerin yanaklarında oluşan kızarıklıklar olmaktadır. Bazen azalan bazen de çoğalan bu belirtiyi ebeveynler genellikle öpme sebebi ile meydana geldiğini düşünmektedirler. Ancak bebeklerin yanaklarında meydana gelen bu belirtiler atopik dermatit hastalığının başladığına işaret etmektedir. Bebeğin ileri ki dönemlerinde bu kızarıklıklar boyunlarının alt kısımları ile kol ve bacaklarının dışarı bakan yerlerinde meydana gelmeye başlamaktadır. Bebeğin ileri ki yaşlara gelmesi ile birlikte ise, hastalık kendisini eklem bölgelerinde de göstermeye başlamaktadır. Bu durumda bebeğin cildinin kuru olması, kaşıntıyı ve bebeğin huzursuz olmasını da beraberinde getirmektedir.

Bebeklerde Atopik Dermatit Teşhisi Nasıl Koyulur

Bebeklerde yukarıdaki belirtilerin görülmesi halinde atopik dermatit hastalığından şüphe edilmesi gerekmektedir. Özellikle de bu bebeklerin birinci dereceden akrabalarından birinde hepatit dermatit hastalığının olması halinde bebekte de bu hastalığın olacağı şüphesi daha da fazla olmaktadır. Bu belirtileri gösteren bebeğin muayene edilmesi ve ardından aileden de alınan bilgiler ışığında atopik dermatit şüphesi olması halinde buna yönelik testlerin uygulanması gerekmektedir. bu belirtiler bebekte daha çok ilk üç ay içerisinde meydana gelmekte ve bebeğin ebeveynleri tarafından, bu testlerin uygun olmadığı düşünülse de aslında gerçek bu değildir ve bu testler bebeğin doğumunun ardından her yaşta insana uygulanabilmektedir.

Atopik Dermatit testleri bebeklerin sırtından çocukların ise kolundan yapılmaktadır. Ayrıca, bu testlerin bu alanda uzman doktorların gözetimi altında yapılması gerekmektedir. Böylece bebeğe konacak teşhisin kesin olması ve gidişatın yolunda seyretmesi de daha güvenli olmaktadır. Testin doğru bir şekilde yapılmamış olması halinde bebekte alerji olmasına karşın yanlış saptamada bulunulabilmekte bu da bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra alerji testleri tek başına teşhisin konulması için yeterli olmamaktadır. Yapılan testin kesin olarak değerlendirilebilmesi için hem alanında deneyim sahibi hem de doğru yorumlama yapabilen kişilerin olması gerekmektedir. Atopik dermatit testinin sonucunda alerjinin varlığının bulunması halinde bu alerjinin atopik dermatit hastalığının gerçek sebebi olup olmadığının da araştırılması gerekmektedir. Bu konuda en fazla deneyim sahibi olan kişiler ise çocuk alerji uzmanları olmaktadır.

Bebeklerde Atopik Dermatit

Bebeklerde Atopik Dermatit Tedavisi Nasıl Olur

Bebeklerde Atopik dermatit tedavi sürecinde bebeklerin alerjiye sebep olan maddelerden ve kimyasallarda uzak tutulması gerekmektedir. Ayrıca cildin devamlı olarak nemlendirilmesi de önemli bir diğer husustur. Bu önlemlerin yanı sıra bebeğin cildine farklı tedaviler de uygulanmaktadır. 

]]>
Dermatit Krem https://www.dermatit.gen.tr/dermatit-krem.html Sat, 01 Dec 2018 23:14:37 +0000 Dermatit Krem, Dermatit krem cildi onarır. Dermatit kremler cildi nemlendirir. Dermatit kremler cilt üzerinde bariyer oluşturarak cildi koruma altına alırlar. Dermatit kremler cildi yenilerler. Dermatit krem yan etkileri bakımından dok Dermatit Krem, Dermatit krem cildi onarır. Dermatit kremler cildi nemlendirir. Dermatit kremler cilt üzerinde bariyer oluşturarak cildi koruma altına alırlar. Dermatit kremler cildi yenilerler. Dermatit krem yan etkileri bakımından doktorun verdiği reçeteye göre kullanılmalıdır. Dermatit kremler özellikle kortizon içerenler uzun süreli kullanılmamalıdır. Kortizon içeren dermatit kremler genelde en fazla üç hafta kullanılmalıdır. Daha uzun kullanımlar önerilmez. Çünkü cildi incelte bilirler. Dermatit kremler kortizon içeren ve içermeyen ler olarak ayrılmaktadır. Tedavide öncelik mümkünse kortizon içermeyenlere verilmelidir. Kortizon içeren kremler kullanmak mecburi ise etkinlik gösterdikten sonra daha zararsız kremler geçilmelidir. Dermatit, Kronik tekrarlayan pembe, kırmızı renkli yüzeyi pürüzlü olan kaşıntılı deri döküntüleridır. Bulaşıcı değildir. Tedavide kaşıntı önleyici kremler (antihistaminik şurup, losyon, Damla veya tablet kullanılabilir.), lokal kortikosteroidler, kortikosteroid içermeyen kremler kullanılabilir. 


Dermatit Kremler

Pruzon Krem: İçerisinde bulunan meyan kökü ve çinko oksit sayesinde iyileştirici ve cildi rahatlatıcı etkisi vardır. Cildi korur, yatıştırır ve nemlendirir. Pruzon krem lezyon olan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. İki üç günde iki kez sonraki üç günde bir kez sürülerek tedaviye devam edilir.

Coresatin Sea Buelethom: Aloe vera, nane yağı, mineraller, B6, E vitamini ve pantenol içermektedir. Sabah ve akşam olan bölgeye uygulanır. Cilt yüzeyinde koruyucu tabaka oluşturur. Nem kaybını en aza indirir. Alerjik ajanlara ve mikroorganizmalara geçit vermez. Cilt döküntülerini ve pullanmasını engeller.  Kortizon içermez.

Nerisona C krem: Mantar kökenli dermatitler üzerinde etkilidir. Lezyon olan bölgeye ince bir tabaka halinde günde iki ya da üç kez sürülerek uygulanır. Masaj yapılarak yedirilir. Kesinlikle üzeri kapatılmamalıdır. Kızarıklık, yanma, kaşıntı gibi yan etkiler görülebilir. İlaç uygulandıktan sonra sıkı ve dar kıyafetler kesinlikle giyilmemelidir. Lezyonlu bölgenin hava alması sağlanmalıdır. Üç haftadan fazla kullanılması önerilmemektedir.

Dermatit KremAloe vera krem: Kuru, sert ve hassas ciltler için idealdir. Dermatit ve sedef hastalıklarında etkilidir. Cildi nemlendirir ve yatıştırır. Hasarları ciltleri onarır.

Excipial krem, Akıl 10 krem, Emolum krem, Mikro silver krem,  Sebclair krem, Dermium krem, Sebi Ixir krem, Elidel krem, Comzol krem dermatit için kullanılan kremlerdir. 
]]>
Alerjik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/alerjik-dermatit.html Sun, 02 Dec 2018 08:12:30 +0000 Alerjik Dermatit, Kronik, tekrarlayan, pembe-kırmızı renkli,yüzeyi pütürlü kaşıntılı döküntülerdir. Aktif belirtiler vücudun tümüne yayılmış veya bir bölgede sınırlı kalabilir. Bunlar pembe renkli, sulu, kaşınt Alerjik Dermatit, Kronik, tekrarlayan, pembe-kırmızı renkli,yüzeyi pütürlü kaşıntılı döküntülerdir. Aktif belirtiler vücudun tümüne yayılmış veya bir bölgede sınırlı kalabilir. Bunlar pembe renkli, sulu, kaşıntılı yaralar şeklinde kendini gösterir. Şikayetlerin sürekli olarak tekrarlandığı veya iyileşmediği zamanlarda cilt kalınlaşması, çizgilenmeler, soyulmalar ve renk koyulaşması kendini gösterir. Çoğunlukla çocukların %1–3' ünde görülen bu hastalık, annesinde alerjik hastalık olan yeni doğan bebeklerde %27 oranında görülür. En çok görülme yaşı 1 yaştır. Çocukların  yarısında ergenlik çağına kadar sürebilir. Bir kısmında ise hastalık tamamıyla geçmez. 1 yaşından itibaren ortaya çıkanların yıllar sürmesi söz konusudur. Atopik dermatit sıklığı zaman geçtikçe artmakta olan bir deri hastalığıdır. Atopik dermatit ufak çocuklarda daha çok görülen kronik bir hastalık olmasına rağmen her yaştan hastayı etkileyebilir. Alerjik dermatit (Atopik dermatit) bulaşıcı değildir.

Alerjik Dermatit Belirtileri;  
 • Yoğun kaşıntı 
 • Bebeklerde ve ufak çocuklarda atopik dermatit çoğunlukla yüzü, dirsekleri yada dizleri tutar fakat vücudun başka alanlarına yayılabilir. 
 • Tekrarlayan döküntü; deride kuru, düzensiz yada pullu bölgeler
 • Daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde, atopik dermatit çoğunlukla elleri, boynu, dirseklerin iç yüzeyini, arkasını ve ayak bileğini tutar. 
 • Deride kalınlaşma olabilir.
 • Göz altında koyu renkli gölgeler 
 • El ve ayak tabanı çizgilerinin normalden fazla belirginleşmesi
 • Yanak, sırt, kol ve bacakta sınırları belirgin soluk renkli bölgeler 
Kaşıntı atopik dermatitin (alerjik dermatit) en rahatsız edici belirtisidir. Büyük çocuklarda döküntülerden önce kaşıntı görülebilir. Kaşıntı nedeniyle  uyku düzeninin bozulması çocukların okul hayatlarına adapte olamamasına yol açabilir. 

Alerjik Dermatit: Belirtileri;Hastalığın başlangıç yaşına göre belirtilerin vücuttaki dağılımı değişiklik gösterir. 
 • Bebeklik Dönemi alerjik dermatit: 2 ay-2 yaş arası çocuklarda rastlanır. Belirtiler yüzde, saçlı deride, boyunda, sırtta, diz ve dirsek bölgelerinde kendini gösterir. Çoğunlukla simetrik sulu, kepekli, kızarık yaralar görülür. Bebeklerin devamlı olarak yakınlarındaki cisimlere sürtünerek kaşınmaya çalıştıkları görülür. Bu dönemde kendini gösteren hastalık 3 yaşında iyileşebilir hatta ileri çocukluk yaşlarında da devam edebilir.
 • Çocukluk Çağı alerjik dermatit: 2-12 yaşları arasında görülür.  Bulguları sıklıkla dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileğinde görülür. Belirtilerin görüldüğü cilt bölgelerinde kuruluk, çizgilenme, sulanma ve kaşıntı vardır.
 • Erişkin Dönemi alerjik dermatit: Çocukluk çağı atopik egzemasının devam etmesi yada ilk kez 12–20 yaşlar arasında başlayan cilt hastalığı olarak ortaya çıkabilir. Cilt yaraları daha çok dirsek önü ve diz arkasında bulunur, ellerde de olabilir. Bazen göz çevresi ve ağız etrafında kuruluk ve cildin dökülmesi eşlik edebilir. Genellikle kronik olarak seyreder.
Alerjik DermatitAlerjik dermatit Tedavisi: 

Koruyucu Önlemler: Bu hastaların ciltleri gereğinden fazla kurudur. Cilt kuruluğu hastalığın alevlenmesine neden olur. Bu sebeple cildin sürekli olarak nemlendirilmesi önemlidir. Bu kişiler normal sabun kullanmamalıdır. Şayet hastanın bir gıdaya duyarlılığı var ise bu gıda mutlaka diyetinden çıkarılmalıdır. Eğer sorun, çevresel bir faktörse onlardan da kaçınmak gerekir. Ilık su banyosunun yanı sıra  kokusuz sabunlar kaşıntıyı azaltır. Havlu ile nazikçe kurulanır ve hemen nemlendirici krem sürülür. Aşırı belirtiler için kortizonlu kremler kullanılabilir. Ama bu kremler kesinlikle yüzdeki belirtilere uygulanmamalıdır. 12 yaşında küçük çocuklarda uyku yapmayan ve uzun etkil]]> Seboreik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/seboreik-dermatit.html Mon, 03 Dec 2018 03:10:48 +0000 Seboreik Dermatit; büyük rahatlıkları olan bir deri ve cilt hastalığıdır. Genellikle sebase gland adı verilen yağlı hücrelerin çok olduğu vücut bölgelerini tutan, tekrarlayıcı, kronik, infiltre, eritemli yağlı, sarım Seboreik Dermatit; büyük rahatlıkları olan bir deri ve cilt hastalığıdır. Genellikle sebase gland adı verilen yağlı hücrelerin çok olduğu vücut bölgelerini tutan, tekrarlayıcı, kronik, infiltre, eritemli yağlı, sarımsı skuamlar ile karakterize yüzeysel inflamatuar, kendi kendine azalan ve kendi kendine elevlenip yükselen bir cilt rahatsızlığıdır. İnsan derisinin yağlı  kimyasından kaynaklanan bu cilt hastalığı nemli havalarda nükseder. Seboreik dermatit, kaşıntılı ve döküntülü olduğu görülmüştür. Seboreik dermatit' e neden olan nedenler, pityrostorum ovale adı verilen mantar olduğu için yapilan tüm tedavilerde yapılan bütün prensip bu mantar sayısını mümkün olduğunca azaltmaya yönelik çalışmalar olur. Seboreik dermatit hastalığının tedavisinde içinde intifungal adı verilen mantarlara karşı olarak kullanılan, şampuanlar, kremler, oral yoldan kullanılan ilaçlar ve losyonlar önerilir onları kullandırılır. Bu hastalık özellikle kulak arkasında, kaslarda kabuklanma, saç derisinde, genital ve koltuk altında, burun üzerinde ise kabuklanmalarla halinde kendini gösterir. Tedavi yönteminin genel olarak amacı hastalığın kendiliğinden alevlenme döneminin ve hastalığın kendi kendine azaldığı dönemlerin gözlenerek kontrol altına alınması için buna yöneliktir. Seboreik dermatit uzun süren ve kontrollü bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Seboreik dermatit hastalığı hormonel bozukluk durumlara bağlı olarak alevlenme olmuşsa steroid tedavisi gerekebilir. Bu rahatsızlık kesinlikle bulaşıcı değildir. Seboreik dermatit hastalığının en belirgin özelliği vücudun yağlı bölgelerinde yani saç dipleri, yüzün t bölgesi, sırt bölgesinin üst kısmında ve göğüs bölgesinin ön kısmında, kulak içi ve kulak arkasında daha çok görülüyor. 

Seboreik DermatitSeboreik Dermatit hastalığının nedenleri nelerdir ve kimlerde görülür;
 • Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese bile neden olan birçok faktörün rol aldığı bir tür hastalıktır. Bu faktörlerin bazıları mikroanjiopatik olan vasküler bozukluklar
 • Yorgunluk
 • Stres, sıkıntılı hayat
 • Depresyon, huzursuzluk
 • Mevsim değişiklikleri
 • Beslenme şekli
 • Giyim
 • Besin alerjileri
 • Bağışıklık sisteminin vücutta oluşturduğu anormal haller
 • Kadınlarda cinsel üreme kapasitesinin azalarak tamamen ortadan kalktığı durumlarda
 • Erkeklerde ise üreme kapasitesinin azaldığı dönemlerde yani (45-50) yaş arasında
 • İnsanlar arasında görülme sıklığı % 1-3 oranları arasındadır.
 • Seboreik dermatit genellikle ergenlik döneminde ve postadolesan dönemlerinde yani (20-50 yaş arası kişiler) ortaya çıkar ve uzun seneler kendiliğinden azalma ve artma göstererek devam eder.   
Seboreik Dermatit hastalığının belirtileri nelerdir;
 • Seboreik dermatit hastalığının belirtileri arasında yerleşim alanlarında kırmızı üzerine sarımsı ve yağlı kepeklenmeler izlenebilir. 
 • Saç derisinde yerleşim göstermiş ise sıklıkla kepeklenmeler görülür. Kişiler bu rahatsızlığı daha çok mevsimsel değişikliklere bağlı olarak kepeklenme ile karıştırılır fakat bu kepeklenme ince küçük ve beyaz renkte olur, oysa ki seboreik dermatit hastalığının kepeği daha büyük ve geniş alanlarda ve daha sarımsı kabuklanmalarla kendini gösterir. 
 • Seboreik dermatit hastalığının kendiliğinden alevlenme döneminde genellikle yanmalı ve kaşıntılı olarak görülür. 
 • Kulak arkası ve koltuk altı ve genital bölge gibi katlanması ve hava alamayan bölgelerde yerleşim gösteren seboreik dermatit ise nemli olduğu için kepeklenme olmaz ama bu bölgelerde ise  genellikle fissür denilen iyileşmeyen ve sürekli çatlayan lezyonlar şeklinde oluşur. 
]]>
Akut Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/akut-dermatit.html Mon, 03 Dec 2018 23:52:58 +0000 Akut dermatit, Akut hızlı başlayan ve kısa sürede hastalıkların tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dermatit ise egzama ile eş anlamlıdır. Özellikle çocuklarda çok sık görülen akut dermatit uzun süre devam eden ve tekr Akut dermatit, Akut hızlı başlayan ve kısa sürede hastalıkların tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dermatit ise egzama ile eş anlamlıdır. Özellikle çocuklarda çok sık görülen akut dermatit uzun süre devam eden ve tekrarlama gösteren alerjik bir deri hastalığıdır. Neredeyse her 10 çocuktan birinde akut dermatit görülür. Yetişkinler de bu oran azımsanmayacak kadar çoktur.  

Akut dermatit belirtileri, 
 • Kızarıklıklar, Kişilerde görülen bu egzama çeşidi ilk belirtisi yanaklarda oluşan kızarıklık şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde olan yanak bölgesi kızarıklıkları aileler tarafından öpmekten kaynaklandığı düşünülür. Bu yanak bölgesinde oluşan Kızarıklıklar bazen azalıp bazen çoğalabilir. Ancak bu kızarıklık başlangıcı alerjinin ilk belirtisidir. 
 • Cilde kuruluk, Kızarıklık devamında cilte kuruluk boyun altlarında kol ve bacaklarda kızarıklık  ve kuru cild. 
 • Kabuklanma, kuru cilt nedeniyle kabuklanma,
 •  Su baloncukları, vücut bölgesinde görülen büyük ve küçük su baloncukları. 
 • Kaşıntı ve huzursuzluk hissi görülür.  
Kişide ve çocuklarda bu belirtiler görüldüğünde egzamadan şüphe edip doktora gitmek gerekir. Bu belirtilerin görüldüğü kişilerin ve çocukların anne, baba ve akrabalarında egzama hastalığı bulunması kişinin akut dermatit olma ihtimalini daha çoğaltır. Kişi doktor tarafından muayene edilir ve bulguların akut dermatit olup olmadığı değerlendirilir. Kandan ve bulgulardan yapılacak olan alerjik testleri sonrasında akut dermatit tanısı konulabilir.  

Akut DermatitAkut dermatit tedavisi, Öncelikle akut dermatite neden olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin, Alerjen durumlar hassasiyet kimyasallardan korunma gibi saptanan neden olan durumlar saptanarak ortadan kaldırılır. Egzama gelişmesinde genetik faktörler çok önemlidir. Bazı kişilerde görülen genetik bozukluk egzama oluşmasına neden olur. Genetik bozukluk cildi dış etkenlerden koruyan bariyer özelliğinde bozulma görülebilir. Bazı durumlarda ise gıdalardan kaynaklanan alerji durumlarında akut dermatit görülebilir. Bu gıdanın gıdanın tespit edilip tüketilmemesi gerekir. Gıda alerjinine bağlı bir alerji ise gıdaya devam ettikçe hastalık son bulmaz. Akut dermatit nedeninin  bir diğeri ise cildin yapısında bulunan yağ miktarında ve içeriğinde değişme olmasıdır. Cildin yapısındaki bu değişme sonucunda deriden yoğun su kaybolur. Bu su kaybı dirençli kaşıntı ya neden olur. Cildin yapısının ve elastiyetinin bozulmasıyla birlikte çeşitli kimyasal maddeler ve alerjik gıdalar cilde daha fazla zarar vererek iltihap hücrelerin cilt bölgesine toplanmasına neden olur. Doktorun önereceği kortizon içerikli krem ve merhemler kullanılır. Antibiyotikli pomadlar ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Süreç bazen kısa olmakla birlikte bazen sabır gerektiren uzun olabilir.  Sonuç itibariyle bir çok akut dermatit tedavi şekli  ile sonuç alınarak  tamamen iyileşebilir. Bu süreçte destek amaçlı hijyeni dikkat etmeli kişisel bakım ürünlerini organik kimyasal olmayan ürünlerden tercih edilmelidir. Giysiler rahat, bol ve pamuklu kumaşlardan tercih edilmelidir. 
]]>
Seboreik Dermatit İlaçları https://www.dermatit.gen.tr/seboreik-dermatit-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 09:49:10 +0000 Seboreik Dermatit İlaçları, Seboreik dermatit, Saç derisi saçlı bölgeleri etkileyen aşırı yağlanma sonucu yağ bezelerinin iltihaplanması oluşan deride kepek ve döküntüler, kaşıntı, kızarıklık, gibi belirtiler gösteren Seboreik Dermatit İlaçları, Seboreik dermatit, Saç derisi saçlı bölgeleri etkileyen aşırı yağlanma sonucu yağ bezelerinin iltihaplanması oluşan deride kepek ve döküntüler, kaşıntı, kızarıklık, gibi belirtiler gösteren bağışıklık sistemiyle alakalı bir cilt hastalığıdır.Bebeklere, orta yaş gurubunda ve yaşlılarda görülür.Bebeklerde 6-12 ay arasındakilerde tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden iyileşir. Yetişkinlerde saç dökülmesine yol açabilir. Bazı yetişkin  hastalarda ise hiçbir müdahale yapılmadan hastalığın kendiliğinden ortadan kalktığı görülmektedir. Bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır. Seboreik dermatitin kesin ve tıbbi bir tedavisi maalesef yoktur. Piyasada var olan çeşitli ilaçlar ve bitkisel içerikler aslında hastalığın tedavisinde belirli  bir yere kadar etki gösterir, ilaçları kullanılımına ara verildikten sonra rahatsızlık yeniden lüks eder.

Bununla alakalı piyasada birçok şampuan ve sabun da bulunmaktadır. Bunların kullanılmasıyla da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi rahatsızlık kısmen düzelir sonra tekrar lüks eder. Birçok bilim insanı hastalığın düzgün beslenme ile bağlantılı olduğuna inanmışlardır. Yüksek lif içeren yiyeceklerin tüketilmesi önerirler. A vitaminin bolca alınmasının gerekliliğinden bahsederler çünkü A vitamini, cildi dış etkenlerden korumak cilt lekelerini ve akneleri gidermek ve cilt derisini canlandırmak için önemlidir. Klorofil içerikli zengin besinlerin tüketilmesinde tavsiye edilir. Bolca sebze meyve ve kuru yemiş tüketilmelidir. Bunlar Seboreik dermatit semtomlarının azalmasına yardımcı olurlar olurlar.
Alkol tüketiminin bu hastalığı daha çok tetiklediği görülmüştür. Vücudu çok aşırı yağlanan ve çok terleyen kişilerin temizliklerine dikkat etmelerini, 2-3 günde bir banyo yapmalarını da tavsiye edebiliriz.

Seboreik Dermatit İlaçlarıSeboreik Dermatit ilaçları:
Bazı hekimler tedavi için Malessezia furfura etki edebilen antibiyotikleri önerirler, fakat bunların yan etkileri çok fazladır. 
Bunun yerine dermatologların İmidazoller, terbinafin, çinko piritoin, selenyum sulfit, gibi etkili ilaçları önerdiklerini söyleyebiliriz.Ama bunları kendi başınıza alınmaması mutlaka bir dermatologa danışılması önemlidir.
]]>
Seboreik Dermatit Şampuan https://www.dermatit.gen.tr/seboreik-dermatit-sampuan.html Tue, 04 Dec 2018 10:54:29 +0000 Seboreik dermatit şampuan: Vücudun sebum üreten, saç derisi, yüz ve bazen  üst gövde de dahil olmak üzere bölgeleri etkileyen bir deri hastalığıdır. Pul pul dökülen, kaşınan ve kızarmış deriye se Seboreik dermatit şampuan: Vücudun sebum üreten, saç derisi, yüz ve bazen  üst gövde de dahil olmak üzere bölgeleri etkileyen bir deri hastalığıdır. Pul pul dökülen, kaşınan ve kızarmış deriye sebebiyet verir. Seboreik Dermatit nedenleri;  Seboreik dermatit ana yapısı ile sadece kepeğin aşırı bir şekli olduğu için, buna neden olan etkenlerle  normal kepeğe neden olan etkenler aynıdır. Seboreik dermatit, saç derisinin, tahriş edilmeye verdiği aşırı tepkidir. Hal böyle iken saç derisi aşırı derecede yıpranır, yanar ve deri hücre döngüsü çok hızlı bir şekilde başlamış olur. Döngüdeki bu hızlanma, saç derisi üzerinde büyük hücre kümelerinin oluşmasına sebep olur ve bunlar pullanma olarak gözle görülür. Seboreik dermatit ile kepek problemi olan kişilerin arasındaki fark,  birinin diğerine göre bu durumda saç derisinde oluşan tahriş edici oleik asit'e çok daha hassas oluşudur. Dolayısı ile bu hassasiyet çok daha ciddi biyolojik tepkiye sebep olur.

Seboreik Dermatit ŞampuanSeboreik dermatit şampuan:  Tedavisi herkesin tahmin edebileceği gibi  seboreik dermatit sorununuz varsa özellikle sebaroik dermatit'i tedavi etmek için hazırlanmış bir şampuan kullanmanız gerekir.  Head & Shoulders klinik güç kepek ve seboreik dermatit şampuanı içerisinde aktif selenyum sülfit bileşenini bulundurmaktadır. Seboreik dermatit'i tedavi etmek için özel olarak hazırlanmıştır ve ilaç niteliğinde güçlendirici pullanma koruması sağlar. Head & Shoulders Klinik Güç kepek, seboreik dermatit şampuanı, normal kepek şampuanlarına nazaran pullanmayı çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldıran güvenilir, test edilmiş,  etkili bir şampuan dır. Head & Shoulders Klinik Güç, dermatolog hekimleri tarafından tavsiye edilen 1 numaralı,  seboreik dermatit tedavisidir.  Kepeği hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için Head & Shoulders Klinik Gücü şampuanı ile saçlarınızı yıkamanız yeterlidir.  Normal kepek şampuanlarına nazaran pullanmayı çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldıran bu ürün, en etkili kepek şampuanı dır. En etkili sonucu elde etmek için her yıkamanızda ilaçlı kepek şampuanını da kullanın. Arada normal kozmetik şampuanlara geçiş yapılırsa  kepek tedavisi sonuç vermeyebilir.
]]>
Kontakt Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/kontakt-dermatit.html Wed, 05 Dec 2018 03:55:30 +0000 Kontakt dermatit temas eden bir madde nedeniyle ciltte ortaya çıkan döküntüler ve kızarıklıklardırr. Genellikle alerjiye neden olan belli bir maddenin cildi tahriş etmesi şeklinde görülür. Alerjen maddeler kozmetik ürünleri, Kontakt dermatit temas eden bir madde nedeniyle ciltte ortaya çıkan döküntüler ve kızarıklıklardırr. Genellikle alerjiye neden olan belli bir maddenin cildi tahriş etmesi şeklinde görülür. Alerjen maddeler kozmetik ürünleri, sabun, takılar veya ısırgan otu gibi bazı bitkiler olabilir. 

Tehlikeli bir hastalık olamayan Kontakt dermatit sık sık kaşıntıya neden olduğu için oldukça rahatsızlık vericidir.

Kontakt Dermatit Belirtileri

Kontakt dermatit tahrişe neden olan maddenin ciltde temas ettiği bölgede görülür. Örnek olarak; otların arasında dolaşırken ısırgan otuyla temas eden ayak ve üst kısımlarında kontakt dermatit meydana gelebilir.

Genellikle maddeyle temastan sonraki birkaç dakika içinde başlayan kontakt dermatit birkaç saat içerisinde yok olur. Acak bazen 4 hafta kadar sürebilir.

Kontakt dermatit belirtileri

 • Kaşıntı
 • Kızarıklık ve döküntü
 • Su toplanmaları (sorun şiddetliyse)
 • Kuru, çatlamış cilt (uzun zamandır devam ediyorsa)
 • Şişkinlik, yanma ve hassasiyet

belirtilerin şiddeti 

 • Kızarıklığa neden olan maddenin gücüne
 • Maddelere ne kadar süre maruz kalındığına
 • Genetik faktörlere
 • Sıcaklık, rüzgar, terleme gibi dış faktörlere
Bağlı olarak değişir.

Kontakt Dermatit sebepleri

Kontakt dermatit  maddenin cilde temasıyla tahriş etmesi veya vücutta alerjik reaksiyon oluşturması nedeniyle oluşur demiştik. Binlerce maddeden herhangi biri buna sebep olabilir. Yaygın olarak Kontakt dermatite sebep olan maddeler şunlardır:

 • Sarmaşık, ısırgan otu, meşe ağacı
 • Sabunlar, deodorantlar, kozmetik ürünleri
 • Nikel metali (bazı takılarda bulunur)
 • Saç boyaları ve düzleştiricileri
 • Deri (işlenmesi sırasında kullanılan kimyasallar nedeniyle)
 • Lateks
 • Bazı ilaçlar (ağızdan alınan antihistaminler ve antibiyotik kremler gibi)
 • Portakal, greyfurt, mandalina suyu
 • Havadaki bazı maddeler
Kontakt Dermatit Tedavisi

Öncelikle tedaviye Kontakt dermatite sebep olan maddenin bulunması ile başlanır. Belirtilere neden olan bu maddeden uzak olunduğu sürece bir şikayetle karşılaşılmaz. Hekim yama testi isteyebilir, bu şekilde olası bir alerji ve alerjen teşhis edilir.

Ayrıca şu yöntemler kullanılabilir;

 • Cildi İyice Yıkamak
 • Tahriş Eden Maddeden Uzak Durmak
 • Kaşımamaya Çalışmak. Kaşınmak bazı durumlarda enfeksiyona neden olabilir.
 • Soğuk su cildi yatıştıracak ve kaşıntıyı azaltacaktır.
 • Pamuklu kıyafetler tahrişi en az düzeye indirir.
 • Kortizon Kremleri ve Hapları kontakt dermatit tedavisindeki en etkili yöntemdir. Ancak birçok da yan etkisi vardır. Bu nedenle hekime danışarak kullanmak çok önemlidir.
 • Antihistamin Kremler de alerjik reaksiyondan kaynaklanan durumlarda oldukça etkilidir.
 • Kaşıntı Giderici veya Kalamin Losyonları geçici de olsa kaşıntıyı azaltırlar.
 • Keçiboynuzu pekmezi kontakt dermatit ve genel olarak egzama vakalarında çok etkili olan bir besindir. Halk arasında bu sorunları gidermek için sıklıkla kullanılır. Günde bir-iki yemek kaşığı içilebilir.

]]>
Numuler Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/numuler-dermatit.html Wed, 05 Dec 2018 23:28:22 +0000 Numuler dermatit, Öncelikle şunu belirterek başlayalım, dermatit ve egzama eş anlamlıdır. Numuler dermatitde bir egzama çeşididir. Epidermis ve üst dermişim zararlı sayılan bir uyarıya karşı verdiği enflamatuar yanıttır yani Numuler dermatit, Öncelikle şunu belirterek başlayalım, dermatit ve egzama eş anlamlıdır. Numuler dermatitde bir egzama çeşididir. Epidermis ve üst dermişim zararlı sayılan bir uyarıya karşı verdiği enflamatuar yanıttır yani tepkidir. Bütün egzama belirtilerinde olduğu gibi numuler dermatitte de ortak ana şikayet kaşıntı ve deride döküntüdür. Numuler dermatit diğer egzamalardan farklılık gösterir. Numuler dermatit genelde erkeklerde daha sık görülür. Erkekler de görülen numuler dermatit yaş aralığı 15/25//55/65 yaşlarıdır. Bacaklarda ve kollarda daha sık görülür. Kaba simetri şeklinde lezyonlardır. Bu farklılıkları şöyle sıralayabiliriz, 

Numuler dermatit belirtileri, 
 • Kızarıklıklar, Madeni para boyutunda yuvarlak oval formlarda vücutta sınırlı sayıda bulunur. Bu lezyonlar keskin sınırlıdır. 
 • Kaşıntı, Numuler dermatit belirtileri arasında görülen kaşıntı beraberinde deri kuruluğu lezyonları alevlendirir ve kişide aşırı kaşınma hissi uyandırır. Olabildiğince bölgeyi kazımaya. Bu enfeksiyon kapıp daha yayılmasına yol açar. 
 • Döküntü,  Görülen bu Döküntüler pembe,  kırmızı bazen de açık kahverengi tonlarda olur. Kaşınma hissi uyandıran bu Döküntüler bazen şu dolu baloncuk olabilir.  
Numuler dermatit  nedenleri, 
 • Kimyasal travma, 
 • Fiziksel travma, 
 • Emosyonel stres, 
 • Toksiklere maruz kalma, 
 • Alerjik reaksiyonlar. 
Numuler DermatitNumuler dermatit teşhis ve tedavisi, Bir çok hastada diğer egzamalarla ve ya mantar hastalığı ile karıştıralabilir. Bu nedenle bakteri kültürü ve alerji testleri yapılabilir. Kişide görülen egzama belirtileri kendiliğinden geçmez. Muhakkak bir uzmana görünüp egzama belirtileri  muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra egzama türüne göre tedavi  uygulanmalıdır. Öncelikle deriyi travmalardan koruyun. Bu hastalık derideki küçük travmalardan sonra alevlenmektedir. Eğer egzama Döküntüleri ellerde de varsa kimyasallar,tahriş edici deterjanlar kullanırken ellerin suyla ve bu malzemeler ile temas etmemesi için eldiven kullanın. Kaşıntı, kuruluk ve pullanma için doğal kremler ve losyonu kullanın.Numuler dermatit tedavisi için antibiyotik kullanılabilir. Doktorun reçetelendirdiği antibiyotik uygun dozda düzenli olarak alınmalıdır. Eğer numuler dermatit için uygun görürse topikal sterlin ve sterlinlik antibiyotikli pomadlar verebilir. Bu pomadlar numuler dermatit bölgelerine uygulanarak bölge dezenfekte edilir, aynı zamanda  kaşınma azalır ve tedavi edilir. Şiddetli vakalar da ise kortizonlu iğne ve tabletler kullanılır. Bu uygulama bir kaç hafta sürer uzun süreli kortizon tedavisi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hastalık birçok şekilde tedavi edilip kontrol altına alınabilir.
]]>
Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/dermatit.html Thu, 06 Dec 2018 17:43:48 +0000 Dermatit, Egzama başka bir adıyla dermatit, cildin farklı maddelerle temas etmesi sonucunda duyarlı hale gelmesiyle veya çeşitli genetik ve çevresel etkenlerin ortaya çıkardığı iltihaplı ve alerjik bir deri hastalığıdır. Egza Dermatit, Egzama başka bir adıyla dermatit, cildin farklı maddelerle temas etmesi sonucunda duyarlı hale gelmesiyle veya çeşitli genetik ve çevresel etkenlerin ortaya çıkardığı iltihaplı ve alerjik bir deri hastalığıdır. Egzamada, pütürlü, kaşıntılı, şişkin, kırmızı renkte ve kabuklanmış döküntüler görülür. Vücudun bir çok bölgesinde görülebilir. Egzama vakalarının bazılarında sulu yaralar görülebilir. Kaşınma fazla olduğu zaman mikrop kapabilir. Tedavi edilmez ise ciltte, kalınlaşma, soyulma olup, cildin rengi koyu bir hale gelebilir. Annede alerjik bir hastalık varsa yeni doğan bebeklerde  egzama görülme riski artar. Kişinin psikolojisini etkileyen egzama, ölüme yol açmaz ve insandan insana geçmesi imkansızdır.

Dermatit nedenleri; Bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan egzamanın, farklı tipi ve belirtileri vardır. Nedenlerinden en çok görüleni alerjidir. Bu şekilde meydana gelen egzamaya atopik dermatit denir. 

Atopik dermatiti; Bebeklik, çocukluk ve erişkin dönemi  olmak üzere üçe ayrılır. Daha çok astım ve saman nezlesi olan hastalarda görülür. Duygusal ve psikolojik nedenler bu hastalığın ortaya çıkma riskini arttırır. Genetik nedenlerden dolayı, yağlı ciltlerde ve saçlarda egzama görülebilir. Egzama vakalarının bazılarında cildin altında sıvı birikmesi görülebilir. Olumsuz sağlık koşulları, stres, makyaj malzemeleri dermatite yol açan nedenler arasında bulunur.

Dermatit belirtileri; Nedenlerini saydığımız dermatit türlerinin kendine özgü belirtileri vardır. Bunların başında atopik dermatitte, yani allerjik maddelerin sebep olduğu egzemada, ellerde, dirseklerde, ayaklarda ve yüzde, kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık yaygın olarak görülür. Alerjen maddelere doğrudan temas sonucu ortaya çıkan temas dermatitinde ise, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Yağlı cilt ve saçlarda ortaya çıkan egzemada, kepek tarzında kaşıntı vardır. Çocuklarda kabuklu döküntü şeklinde olur. Sürekli kaşınan hastalarda ise cilt üstünde sert ve rengi koyulaşmış alanlar vardır. Makyaj veya kremlerin yol açtığı ve genelde kadınlarda görülen dermatitte ise yüzde, burun, yanak ve ağız çevresinde sivilce tarzında bulgular vardır. 

DermatitDermatit Tedavisi; Egzama tehlikeli bir hastalık değildir, egzamalı hastaların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin en önemlisi yarayı kaşımamaktır. Egzamalı kişilerin uçuk hastalığı olan kişilerden uzak durmaları gerekir. Egzamalı deri uçuk virüsüne karşı dirençsiz olduğu için virüs alınırsa enfeksiyon yayılabilir. Egzamalı hastaların çiçek aşısı olmaması gerekir, normal bir hastaya hiç bir zararı olmayan bu aşı, egzamalı çocuklara yapıldığı zaman ölümcül olabilen ateşli bir hastalığa yol açabilir. Egzama tedavisinde kullanılan bir çok ilaç vardır. Çinko bileşimleri ve kortizonlu deri merhemleri egzamalı yere doktor tavsiyesine göre sürülür. Egzamalı insanların kaşınması neredeyse imkansız olduğu için tırnaklarını kısa ve temiz tutmaları zararı bir nebze de olsa azaltır. Egzama hastane tedavisi gerektirecek kadar ağır bir hastalık değildir.
]]>
Seboroik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/seboroik-dermatit.html Thu, 06 Dec 2018 18:03:59 +0000 Seboroik Dermatit ya da yağlı egzama, ilk defa 1887 yılında Paul Gerson Unna tarafından tanımı yapılan, genellikle sebase gland adı verilen yağlı hücrelerin yoğun olduğu vücut bölgesinde görülen eritemli, infiltre, kronik, Seboroik Dermatit ya da yağlı egzama, ilk defa 1887 yılında Paul Gerson Unna tarafından tanımı yapılan, genellikle sebase gland adı verilen yağlı hücrelerin yoğun olduğu vücut bölgesinde görülen eritemli, infiltre, kronik, tekrarlayıcı, yağlı sarımsı skuamlar ile karakterize olan, yüzeysel inflamatuar, kendiliğinden alevlenme ve azalma gösteren bir cilt hastalığıdır. 

Seboroik Dermatit kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. En büyük özelliği sebase gland denilen yağlı hücrenin daha çok yoğun olduğu saçlı deri, sırt bölgesinin üst kısmı, yüzün T bölgesi, göğüs bölgesinin ön kısmı, kulak arkası ve kulak içi gibi bölgelerde yerleşim gösteren bir hastalık olmasıdır. 

 Seboroik Dermatit Kimlerde Görülür

Seboroik Dermatit sebebi belli olmayan enflamatuvar ve kaşıntılı bir hastalıktır. Görülme sıklığı % 1-3 civarıdır. Genellikle ergenlik  -adolesan döneminde ve 20-50 yaşları arasında yani postadolesan döneminde ortaya çıkar ve uzun yıllar azalma, artma şeklinde devam eder. 

Seboroik Dermatite erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla rastlanır. Klinik özelikleri hastanın yaşına, hastalığın alevlenme dönemlerine ve hastalığın yerleşim bölgelerine göre değişir. Seboroik dermatit hastalığının yayılma özelliği yoktur. 

Seboroik Dermatitin Nedenleri

Seboroik Dermatit sebebi tam olarak bilinmeyen, bir çok faktörün rol aldığı multifaktöriyel bir hastalık olarak tanımlanır. Yorgunluk, stres, androjenler, depresyon, mevsim değişiklikleri, mikroanjiopatik olabilen vasküler bozukluklar, bağışıklık sisteminin vücutta oluşan antijenlere karşı oluşturduğu anormal durumlar, basınç değişiklikleri, giyim, beslenme şekli, besin alerjisi, kadınlarda cinsel üreme kapasitesinin azalarak tamamen yok olduğu hormonal değişiklikler, pityrosporum ovale mantarı, erkeklerde üreme kapasitesinin düşüş gösterdiği 45-60 yaş dönemi gibi faktörler ve başka nedenler ile alınan bazı ilaçlar seboroik dermatit hastalığı için risk faktörleri olabilir.  

Seboroik DermatitSeboroik Dermatit Belirtileri

Seboroik Dermatit belirtileri yerleşim alanlarında kırmızı üzerinde yağlı ve sarımsı kepeklenmeler ile tanımlanır. Saç derisinde yerleşim gösteren seboroik dermatit genelde kepekle karıştırılır, ancak saç derisindeki kepek daha küçük, ince ve beyazımsı küçük kabuklanmalar halindedir, ama seboroik dermatit saçlı deriye yerleştiğinde daha geniş alanlarda ve daha sarımsı kabuklar ile kendini belli eder. Seboroik Dermatit alevlenme dönemlerinde genellikle yanmalı kaşıntı ile karakterize olur. Aynı zamanda koltuk altı, kulak arkası, genital bölge gibi katlantı yerlerine yerleşim gösterdiği durumlarda bu bölgeler nemli olduğundan kepeklenme olmaz. Bu bölgelerde genellikle fissür adı verilen çatlayan ve geçmeyen yaralar şeklinde lezyonlar görülür.
]]>
Atopik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/atopik-dermatit.html Fri, 07 Dec 2018 12:39:37 +0000 Atopik dermatit, aslında günümüzde hemen hemen herkesin bildiği ve birçok kişinin hayatı boyunca bir kere bile olsa yaşadığı egzama hastalığının alerjik olan çeşididir. İnsanlarda yaygın olarak görülen ve özellikle koli Atopik dermatit, aslında günümüzde hemen hemen herkesin bildiği ve birçok kişinin hayatı boyunca bir kere bile olsa yaşadığı egzama hastalığının alerjik olan çeşididir. İnsanlarda yaygın olarak görülen ve özellikle koli bacak gibi eklemlerde etkili olan alerjik egzama, belli bir süre sonra çok ciddi bir hal alarak hem bazı sağlık sorunlarına hem de estetik problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle ister alerjik olsun ister normal egzama hastalığı olsun gerekli olan tedavilerin yapılması şarttır. Atopik egzama, birçok farklı nedenle ortaya çıktığı gibi özellikle çocukları hedef almaktadır. Bu nedenle atopik dermatit en çocuklarda karşılaşılan bir hastalıktır. Atopik dermatit, direk olarak insanlarda bağışıklık sisteminin vermiş olduğu bir tepkidir. Bu rahatsızlık alerjik bir durum olduğu için ara ara ortadan kalkarak tekrar meydana gelebilmektedir. Atopik dermatit sorununun meydana gelmesi durumunda ortaya çıkan bazı belirtiler ise hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ciddi bir sorun haline gelir. Çocukların yüzde onu kadarını etkileyen bu hastalık, yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde üçü kadarını etkilemektedir. Bu hastalık için erkenden tedavilerin yapılması sorunların daha da büyümesini engelleyecektir. Fakat atopik dermatit, alerjik bir durum olduğu için net olarak tedavi edilememektedir. Bu durumlarda alerjenlerden uzaklaşmak ve bazı önlemler almak atopik dermatit sorununun ortaya çıkaracağı durumların önüne geçecektir.

Atopik dermatit ne gibi belirtilere neden olur

İnsanlarda meydana gelen atopik egzama genellikle herkeste aynı belirtilere neden olarak kendisini göstermektedir. Bu belirtiler;
 • Atopik dermatit rahatsızlığının oluşması sonrasında bebeklerde ve çocuklarda belirtiler çok daha net bir şekilde ortaya çıkar. Atopik dermatit sorununun en baştaki belirtisi deride kuruluktur. Deride meydana gelen kuruluk durumları, belli bir süre sonra iyice artacağı için sorun daha da ilerleyebilir. 
 • Bu durumun bir diğer belirtisi ise yine deride meydana gelen kaşıntılar ve kızarıklıklardır. Meydana gelen kaşıntılar çok şiddetlidir. Meydana gelen kaşıntıları kişi kaşımak istese bile bu bölgeler kaşındıkça daha da kötü olacaktır. 
 • Atopik dermatit sorununun bir diğer belirtisi ise deride meydana  gelen döküntülerdir. Meydana gelen dökülmeler, direk olarak kepeklenme şeklinde ortaya çıkacak ve bu şekilde ilerleyecektir. Belli bir süre sonra bu döküntüler yara oluşumuna neden olabilir. 
 • Deride meydana gelen bu gibi değişimler hastalığın ilerlemesine bağlı olarak daha da yayılacaktır. Bu nedenle gerekli olan tedavilerin biran önce yapılması şarttır. 
Atopik DermatitTanı ve tedavi: 

Atopik dermatit rahatsızlığının tanısının konulabilmesi için öncelikle kişilerde bazı bulguların tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için hastalarda ön muayene olarak fiziki gözlem yapılır. Bu şekilde hastalığın deri üzerinde meydana getirmiş olduğu değişimler gözlemlenir. Daha sonra eğer gerekirse bazı laboratuvar testleri yaparak bu sorunun tam olarak teşhisi yapılır. Hastaların yaklaşık olarak yüzde kırkı kadarında bu durum besin alerjisi olarak ortaya çıkar. Çocuklarda ve bazı erişkinlerde bu rahatsızlık bazen evlerde meydana gelen tozlu ortamlardan da kaynaklanabilmektedir. Fakat genellikle kişinin ergenlik dönemlerinde bu rahatsızlık ciddi bir derecede azalır. 
Atopik dermatitin tedavi aşamasında ise ilk olarak hastalığın şiddetine bakılır. Hastalığın şiddetine bağlı olarak insanlarda kortizonlu merhemler kullanılmaktadır. Bu şekilde bazı durumlara dikkat edildiğinde atopik dermatidin üzerinden gelinebilir. 

Atopik dermatit için dikkat edilecek hususlar:
 • En az günde bir kez ılık su kullanılarak tüm vücut duş almalıdır. Bu duş sayesinde derideki alerjen maddeler uzaklaştırılma olacak ve bu şekilde deride meydana ge]]> Anal Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/anal-dermatit.html Fri, 07 Dec 2018 19:54:25 +0000 Anal dermatit, insanlarda makat bölgesinde ortaya çıkan ve her geçen gün biraz daha kötü olan bir problemdir. Genellikle ilk zamanlarda çok hafif bir şekilde seyreden bu problem için gerekli olan tedavilerin yapılmaması durumunda a Anal dermatit, insanlarda makat bölgesinde ortaya çıkan ve her geçen gün biraz daha kötü olan bir problemdir. Genellikle ilk zamanlarda çok hafif bir şekilde seyreden bu problem için gerekli olan tedavilerin yapılmaması durumunda aniden şiddetlenmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Anal dermatit, direk olarak makat bölgesinde meydana gelen cilt iltihaplanmasıdır. Bebeklerde bu durum her ne kadar az karşılaşılsa bile çok ciddi belirtilere neden olarak bebeğinizin zarar görmesine neden olabilir. Yetişkin insanlarda bebeklere göre meydana gelen belirtiler biraz daha hafif olur. İnsanlarda makat bölgesinin tahriş olmasına neden olarak çok çeşitli bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açan bu hastalık birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Anal dermatit probleminde önemli olan şey bu hastalığın tedavilerinin biran önce yapılmasıdır. Aksi durumlarda anal dermatit, çok ciddi bir hale gelir ve yapılan tedaviler işe yaramaz hale gelir. Bu durumda anal dermatidin nedeni çok iyi araştırılmalıdır. Nedeni tam olarak bulunan anal dermatit için yapılacak olan tedaviler normal tedavilerden iki kat daha fazla etki gösterecektir.  

  Anal dermatit belirtileri nelerdir
  • Anal dermatit rahatsızlığının insanlarda göstermiş olduğu en önemli belirti kızarıklıktır. Meydana gelen kızarıklık zaman geçtikçe daha da artarak diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Meydana gelen kızarıklık daha çok makat üzerinde ve makat çevresinde oluşur.
  • İnsanlarda görülen cilt döküntüleri de anal dermatit belirtilerinden biridir. Bu nedenle kızarıklık sorunlarından hemen sonra bu belirtilerin ortaya çıkması çok muhtemel bir durumdur. Cilt dökülmeleri her anal dermatit sorunu yaşayan insanda ortaya çıkar.
  • Diğer dermatit rahatsızlıklarının haricinde anal dermatit probleminde insanlarda anal akıntı meydana gelebilir. Makat bölgesinde oluşmuş olan iltihaplar, direk olarak insanlarda akıntılara neden olur. 
  • Anal dermatit, insanlarda daha da ilerledikten sonra siğil ve buna benzer birçok dokunun oluşmasına neden olur. Bu dokuların oluşmasına neden olan anal dermatit problemleri, genellikle ilerlemiş olmaktadır. 
  • Ciltte meydana gelen renk değişimleri de bu durumun belirtileri arasında yer alır. Özellikle morarma ve kırmızılaşma anal dermatitte çok karşılaşılan belirtilerdendir. Eğer bu renk değişimi çok ciddi bir hal alırsa kesinlikle uzman bir doktora gitmelisiniz. 
  Anal DermatitAnal dermatit nedenleri nelerdir

  Bulaşıcı hastalıklar: Anal dermatit rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olan en önemli etken tabi ki bulaşıcı hastalıklardır. Kadınlarda bu durum bazen cinsel ilişki sırasında meydana gelen temaslardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. 
  Egzama: Egzama adı verilen cilt hastalığı bazen makat bölgelerinde ya da bu bölgelere yakın yerlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda meydana gelmiş olan egzama, anal dermatit sorununa neden olarak kendisini gösterebilir. 
  Alerjiler: Kimi zaman bir besin alerjisi kimi zaman ise insanlarda karşılaşılan mevsimsel alerjiler anal dermatit nedenlerinden biridir. Eğer sizlerde bu gibi bir durumdan şüphe duyuyorsanız en kısa zamanda uzman bir  doktora görünerek alerji testleri yaptırmanız sizler için çok iyi olacaktır. 
  Tahriş: Anal dermatit rahatsızlığının oluşmasında en az alerjik durumlar kadar tahrişin de etkisi bulunmaktadır. Günümüzde özellikle kalitesiz olan ya da yanlış kumaş türlerinden yapılan iç çamaşırlarının kullanılması durumunda tahriş problemleri makat bölgelerinde iltihaplanmalara neden olur. Bu nedenle doğru iç çamaşır seçimi sizler için çok daha iyi olacaktır.
  Bazı gıdalar: Günümüzde tamamen sindirilemeyen bazı gıdalar, insanlarda boşaltım sırasında anal bölgelerde temasa neden olabilir. Bu durumlarda deri üzerinde tahrişler ve iltihaplanmalar me]]> Dermatit Çeşitleri https://www.dermatit.gen.tr/dermatit-cesitleri.html Sat, 08 Dec 2018 02:51:23 +0000 Dermatit çeşitleri, diğer adıyla egzama olarak bilinen dermatit, genelde cildin bir çok kimyasal maddeyle temas etmesi sonucu cildin duyarlı hale gelmesiyle yada çeşitli genetik ve çevresel faktörlerinde etkisiyle gelişen iltihaplı Dermatit çeşitleri, diğer adıyla egzama olarak bilinen dermatit, genelde cildin bir çok kimyasal maddeyle temas etmesi sonucu cildin duyarlı hale gelmesiyle yada çeşitli genetik ve çevresel faktörlerinde etkisiyle gelişen iltihaplı ve alerjik bir deri hastalığıdır. Egzama vücudun bir çok yerinde yada belli bir bölgede görülebilir. Bazı egzama vakaları sulu yaralar şeklindeyken bazıları, deride şişlik, pütür pütür ve kızarık bir deri, kaşıntılı, kabuklaşmış ve kalın bir deri tabakası şeklinde de görülebilir. Çok sık karşımıza çıkan bu deri hastalığı genelde 1 yaşında ortaya çıkar. Bazı hastalarda çocukluk dönemi geçmeden iyileşme gösterirken, bazı hastalarda bu süre uzar ve uzun yıllar devam edebilir. Hastanın psikolojisini de etkileyen egzama ölüme yol açmaz, bulaşıcı bir hastalık ta değildir. İlaçlarla yapılan tedavi sonucunda hastalık kontrol altına alınabilir. Egzama oluşumunun bir çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları sabun, deterjan, çamaşır suları, şampuanlar, kullanılan bazı dezenfektanlar, stres, genetik faktörler, bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara kullanımı, hava şartları, hormonal dengesizlik  gibi sebepler de egzama oluşumunu tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır.

  Dermatit çeşitleri nelerdir
  • Atopik dermatit (alerjik egzama)
  • Kontakt dermatit
  • Varikoz dermatit (varisli egzama)
  • El egzaması
  • Kan dolaşımını durduran egzama
  • Kronik simpleks liken
  • Numuluer egzama
  • Seboreik egzama
  • Asteatotik egzama
  Bu türlerin arasında en sık karşılaştığımız 3 çeşit dermatit bulunur. Bunlar atopik dermatit (alerjik egzama), seboreik dermatit, kontakt dermatitdir.

  Atopik dermatit: Atopik derinin aşırı duyarlı olması demektir. Bu durumdaki bireyler genetik olarak alerjiye yatkın bireylerdir. Çevresel faktörler yada alerji yaratabilecek kimyasallara karşı aşırı duyarlılık gösterirler. Alerjiye neden olabilecek bazı etkenler şunlardır; polen, toz yada çeşitli gıda maddeleri. Bu dermatit türünde kızarıklık, iltihaplanma ve en yaygın olarak da kaşıntı görülmektedir. Vücudun en çok surat, kafa derisi, eller, ayaklar, vücut kıvrımları gibi bölümlerinde etkilidirler. Tedavi yöntemi olarak antibiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar,steroid merhemler kullanılabilir. Vücudu sürekli nemli tutmak ta önemlidir.

  Dermatit ÇeşitleriSeboreik dermatit: Yağ hücrelerinin salgıladığı maddeye sebum (cilt yağı) denilmektedir. Yağ bezlerinin sık bulunduğu bölgelerdeki cilt hastalıklarına seboreik egzama denilir. Bu bölgeler burun kenarları, kulak arkası, kafa derisi, göğüs bölgesi gibi yağlanmanın en çok olduğu yerlerdir. Yağlanma ve kaşıntı ile başlayan rahatsızlık deride pullanma, kabuklanma ile saç dökülmesi gibi ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu hastalığa bir çeşit mantarın yol açtığı da düşünülmektedir. Tedavi yolu genelde kullanılan antifungal şampuanlar ve kremlerdir. Çay ağacı yağı da doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. 

  Kontakt dermatit: Bu dermatit çeşitleri arasında bir maddeye temas ettikten sonra gelişir. Bu maddeler deterjanlar, kozmetik ürünler (saç boyası, çeşitli kremler), giysiler yada metal bir maddeye dokunmak kontakt dermatit nedeni olabilir. Kontakt dermatit de 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. İlki alerjik kontakt dermatit diğeri ise tahriş eden kontakt dermatit tir. Bu egzama türü vücudun temas ettiği yerde kızarıklık, iltihaplanma şeklinde görülmektedir. Şikayetler bir hafta yada biraz daha uzun bir sürede kaybolabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken alerjiye neden olan maddeden uzak durmak, temas edilen bölgeyi su ile temizlemektir. Rahatsızlık devam ederse uzman bir dermatoloğun önereceği tedavi şekline uyulmalıdır.
  ]]>
  Saçta Seboreik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/sacta-seboreik-dermatit.html Sat, 08 Dec 2018 16:45:54 +0000 Saçta seboreik dermatit:  Saç köklerimiz  kaşınır,  yağlanma meydana gelebilir fakat saçlarımızda küçük yaralar, pullanmalar, devamlı kaşıntı ve kepeklenme varsa dikkatli olmalıyız. Ne kadar bulaşıcı olmadığı düş Saçta seboreik dermatit:  Saç köklerimiz  kaşınır,  yağlanma meydana gelebilir fakat saçlarımızda küçük yaralar, pullanmalar, devamlı kaşıntı ve kepeklenme varsa dikkatli olmalıyız. Ne kadar bulaşıcı olmadığı düşünülse de, egzama formu olmayan bu hastalık  kişilerin şapkaları, tarakları kullanılarak bulaşabilir. Genellikle erkeklerin büyük bir kısmında mevcut. Maalesef bu rahatsızlığa sahip olan hastalar yeterince bilgilendirilmemekte ve büyük  miktarda saç kayıpları yaşamaktadırlar. Saç foliküllerini esir alan bu hastalığı biraz olsun tanıyalım. Normal dermatidden farklı olarak seboreik dermatidlerde deri değil, saç folikülleri bakteriler tarafından esir alınmaktadır. Stres hastalığın belirtileri artırmakta ve saç köklerimizi her geçen gün güçsüzleştirerek kalıcı dökülmelere neden olmaktadır. Hidrokortizon kremleri, antibiyotikler,  ilaçlı şampuanlar, antihistaminiklerle iyileştirilmeye çalışılan hastalık daha da güçlenmiş ve zor iyileştirilebilir  pozisyona  ve kalıcı hale getirilmektedir.

  Saçta seboreik dermatit: İlk belirtisi kızarıklık ve kaşıntı hissidir. Kızarıklığın yanında kafada bezdirecek düzeyde kepeklenme meydana gelir.Hastaların bir kısmında ciltte rahatsız edecek düzeyde nemlenme ve yağlanma olur.Nedeni tam olarak belirlenememiş olsa da hastaların % 70 kadarında  mantar tespit edilmesi hastalığın mantar kaynaklı olduğunu yada mantarla hastalığın hızlandığını düşündürmektedir. Saçlı deri altı, göz kapakları, kaşlar ,göbek çukuru,burun kenarları,göğüs altları,sırt bölgesinde oldukça sık görülmektedir. Belirtiler bulunduğu yere göre değişiklik gösterir; Saçlı deride aşırı kepek olur  bu derinin pul pul kalkması gibidir.Hem saç hemde diğer bölgelerde deri nemlidir.  Kızarıklığa her hastada  rastlanır, yağlı bölgeleri mesken tuttuğu için gün içinde aşırı yağlanma meydana gelir. Kaşıntı belirgindir. Nemlilik fazla olduğunda sarı akıntıya benzer birikinti olur. alevlenme zamanlarında şikayetler artar tedaviler geriler bunlar dönemler halinde devam eder. Bu saç problemini hızlandıracak  şeyler arasında; Domates kabuğu, salçalı bulgur pilavı,, karabiber, kimyon, yenibahar, acı biberin içindeki çekirdek, sinir, stres,  saçların aşırı yağlanması, içerisinde  Paraben içeren şampuanlar, fön makinesi ile saç derisini gereğinden fazla kurutmak,  Saç köklerinde ufak pulcukları kaşımak kanatmak cips kızartma ve benzeri şeyleri  fazla tüketmek.

  Saçta Seboreik DermatitSaçta seboreik dermatit: Nasıl tedavi edilir; Bebeklerde uygun şampuanlarla yavaş yavaş ve çok dikkatli bir şekilde şampuanlamak yarayı tedavi etmek için yaralıdır. Hafif kortizon içerikli krem yada losyon,ketakanazol, ciclopiroks adlı mantar ilaçlarını içeren kremler kullanılabilir. Yetişkin hastalar medikal şampuanlar yada güçlü kortizonlu kremlerle tedavi yoluna gidebilir. Katran, zink piritione, selenyum sülfit, ketakanazol yada salisilik asit içeren şampuanlar ve kremler kullanılabilir. Güçlü ilaçların fazla kullanımı yan etkilere yol açacağı için doktorların tavsiyesine uyulmalıdır.
  ]]>
  Bebeklerde Seboreik Dermatit https://www.dermatit.gen.tr/bebeklerde-seboreik-dermatit.html Sun, 09 Dec 2018 05:34:02 +0000 Bebeklerde seboreik dermatit; halk arasında konak adı verilen bir cilt hastalığıdır. Bebeklerin ilk 6 ayında daha çok görülmektedir. Bebeklerde biotin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda gen Bebeklerde seboreik dermatit; halk arasında konak adı verilen bir cilt hastalığıdır. Bebeklerin ilk 6 ayında daha çok görülmektedir. Bebeklerde biotin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda genellikle yanaklar, kaşlar, bez bağlanan yerler, saçlı deri, kulak arkaları, boyun kıvrımlarında ve koltuk altında görülür. Bu rahatsızlığa yol açan en bilinen etkenlerden biri malassezia mantarıdır. Vücutta bu mantarın değeri yükselişe geçtiğinde seboreik dermatit hastalığı da yükselişe geçmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemindeki bazı sorunlarda bu hastalığa yol açmaktadır. Nörolojik durumlar, mevsimler etkiler, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları, metabolik değişiklikler, ortam ısısı, atopi, seboreik dermatit dışında alınan bazı ilaçlar, stres, yorgunluk, vasküler değişiklikler bu hastalığı alevlendirmektedir.

  Seboreik dermatit hastalığı iki tipten oluşur. Akut seboreik dermatit ve kronik seboreik dermatit'tir. Bunların belirtileri ve tedavileri de birbirinden farklılık gösterir. Akut seboreik dermatit 1-6 haftadan kısa sürerken, kronik seboreik dermatit 6 haftadan daha uzun sürer.
  Bebeklerdeki belirtiler, sarımsı pullanma ve kızarıklık olabilmektedir. Ayrıca zaman zaman kaşıntı olmaktadır. Bu hastalığın belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

  Bebeklerde Seboreik DermatitBebeklerde seboreik dermatit tedavisi:

  Seboreik dermatit  hastalığı için bebekler için özel üretilmiş şampuanlarla nazikçe yıkayarak tedavi etmek için faydalıdır. Ayrıca saçlı deride oluşan yağlı ve kabuk bağlamış konak için banyo yaptırmadan önce bebe yağı veya sızma zeytinyağını saçlı deriye sürerek yarım saat beklettikten sonra ince telli bebek tarağı ile  tarayarak kabukları yavaşça kaldırın. Daha sonra şampuan kullanabilirsiniz. Ayrıca hafif kortizon içeren krem veya losyonlar, ciclopiroks veya ketakanazol adlı mantar ilaçları ilaçları da kullanılabilir. Erişkin olan hastalarda daha güçlü kortizonlu ilaçlar ve medikal şampuanlarla tedavi edilir. Dikkat edilmesi gereken husus bebeklerde kullanılan kortizonlu ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü deriden emilen kortizondan dolayı cushing sendromu denilen ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılması uygun olur.
  ]]>